Bizi Ziyaret Edin
Beylikdüzü
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08:00 - 17:00
Fleksör Tendon Yaralanmaları ve Rehabilitasyonu
Fleksör Tendon Yaralanmaları ve Rehabilitasyonu

Fleksör Tendon Yaralanmaları Ve Rehabilitasyonu Nedir?

Fleksör tendon yaralanmaları elin en sık görülen yaralanmalarındandır. Fleksör tendon künt, keskin bir aletle veya ezilmeyle yaralanmış ya da avulsiyonla kopmuş olabilir. Yaralanma sonrası tendonların cerrahi girişim olmadan iyileşmesi zordur. Tendonlar canlı hücre ve bağ dokusundan ibaret olduğundan, tendon uçları bir araya getirilince iyileşme içerden ve dışardan gelen hücrelerle başlar. Fakat cerrahi girişim sonrası oluşan skar dokusu onarılan tendonları çevreye yapıştırarak hareketi sınırlar. Bu nedenle tendon yaralanmalarında tendonun iyileşmesi için gerekli ameliyat sonrası atelleme ile tekrar kayabilmesi için uygulanan rehabilitasyon protokollerinin önemi çok büyüktür.

Fleksör Tendon Tamirinden Sonra Fonksiyonel İyileşmeyi Etkileyen Faktörler

Fleksör Tendon Yaralanmaları ve Rehabilitasyonu
Fleksör Tendon Yaralanmaları ve Rehabilitasyonu
  1. Yaralanmanın seviyesi
  2. Yaralanmanın tipi: Künt, keskin, avulsiyon
  3. Eşlik eden yaralanma: Damar, sinir, kemik, cilt defekti
  4. Cerrahi teknik
  5. Hastanın iyileşme potansiyeli ve motivasyonu
  6. Hastanın skar dokusuna eğilimi
  7. Rehabilitasyon programı

Ameliyat sonrası dönemde kişiye ait özellikler, yapışıklık oluşmasının miktarı ve tendonun kayması tedaviyi etkileyen faktörlerdir. Eğer erken dönemde tendonun kayması çok iyiyse ve sınırlı yapışıklık oluşması mevcutsa tamir edilen tendon daha uzun süre tespit edilmeli ve rehabilitasyon süresi daha kısa olmalıdır. Yapışıklık oluşması fazla ve tendon kayması az ise hastanın ateli öngörülen süreden daha erken çıkartılmalıdır. Hastanın rehabilitasyonu daha dikkatli yapılmalı ve kontraktür oluşması engellenmelidir.

Fleksör Tendon Tamirinden Sonra El Rehabilitasyon Protokolü

Fleksör tendon onarımından sonra rehabilitasyon protokolleri: mobilizasyon ve erken mobilizasyon olarak iki başlık altında toplanır.

Mobilizasyon: El bileği 30- 40 derece fleksiyonda, MKF eklemler 40- 60 derece fleksiyonda ve interfalangeal (IF) eklemler nötr pozisyonda olacak şekilde dorsal bölgeden ön kola dayanan atel yapılır. Bu yöntem çok tercih edilmemesine rağmen 10 yaş altı çocuklarda ve rehabilitasyon programına katılması mümkün olmayan hastalarda uygulanır.

Erken Mobilizasyon: Fleksör tendon onarımlarından sonra çeşitli erken mobilizasyon teknikleri uygulanır. Bu teknikler: Erken pasif ve erken aktif mobilizasyon olarak iki bölümde incelenir. Bu yöntemlerin hepsinde temel amaç tendonda kopma ve uzama olmadan yapışılıkları önlemek ve tendonda maksimum bir kayma elde etmektir. Doğru şekilde uygulanmayan erken mobilizasyon programları sonucunda tendon onarım bölgesinde kopma, uzama ve inflamasyon oluşabilir. Ayrıca ödem, ağrı, skar oluşumu ve fleksör kontraktürü oluşabilecek komplikasyonlardır.

Dördüncü haftanın sonunda atel çıkartılır. Bu dönemde ödem kontrolü ve skar tedavisi devam eder. Parmaklar pasif olarak fleksiyona getirildikten sonra aktif bilek ekstansiyonu yaptırılır. Parmaklar ekstansiyondayken bilek ekstansiyonu yapılmamalıdır. Bütün parmaklara pasif fleksiyon ve ekstansiyon hareketleri yaptırılır. Tendonun kayma potansiyelini arttırmak için aktif tutma egzersizlerine başlanır.

Bu dönemde amaç bütün tendonlarda kayma sağlayabilmektir. İzole fleksör tendon kayma egzersizlerine başlanır. Bu egzersizler çengel, düz yumruk ve tam yumruk şeklinde yaptırılır. Tüm koruyucu ateller çıkartılır. Gerekirse bu dönemde fleksiyon kontraktürünü ve gerginliğini önlemek amacıyla volerden statik atel yapılabilir. Bu ateller egzersiz aralarında ve gece kullanılır. İzole FDP ve FDS tendonların kaymasını teşvik eden blok egzersizlerine başlanır. Bu egzersizler günde 4 – 6 kez 10 tekrar yaptırılır.

8. haftadan sonra kuvvetlendirici egzersizler, dirençli fleksiyon egzersizleri verilir.

10. haftadan sonra hasta elini normal bir şekilde kullanmaya başlayabilir.

Kaynakça:

  1. http://www.ftrdergisi.com/uploads/sayilar/243/buyuk/23-272.pdf

 

Sohbet Başlat
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?