Bizi Ziyaret Edin
Beylikdüzü
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08:00 - 17:00

Motor Beceri Gelişimi Nedir?

Büyük (kaba) hareketler ve küçük (ince) hareketler terimleri genellikle hareket türlerini sınıflandırmak için kullanılmakta birlikte, genel olarak motor gelişmeyi de kapsamaktadır. Motor becerilerinin öğrenilmesi ve gelişimi, benzer kronolojik yaştaki çocuklar arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Bununla birlikte, çocuklarda beceri geliştirme sırası benzerdir ve düzenli bir şekilde ilerlemektedir. Çocukların büyümesini belirten üç gelişimsel öge bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

  1.  Gelişim genellikle baştan ayağa doğru ilerler. Diğer bir ifadeyle, vücut kısımlarının koordinasyonu ve yönetimi, vücudun alt kısımlarında gözlenmeden önce vücudun üst bölümlerinde meydana gelmektedir. Örneğin, çocuklar, tekmelemeden önce fırlatma becerilerini geliştirirler.
  2.  Gelişim, ayrıca, içeriden dışarıya doğru meydana gelir. Yani çocuklar ellerini kontrol etmeden önce kollarını kontrol ederler. Nesneleri kavramadan önce onlara ulaşabilirler. Parmaklar, atma ve yakalamanın daha ince noktalarının çoğunu yönlendirdiği için, çoğu çocuk bu becerileri 10 veya 11 yaşına kadar isabetli bir şekilde gerçekleştiremez.

 

Gelişim, genelden özele doğru ilerler. Diğer bir ifadeyle, kaba motor hareketleri ince motor koordinasyonu ve küçük kas becerilerinden önce öğrenilir. Çocuklar hareket becerilerini öğrendikçe, üretken olmayan hareketler yavaş yavaş ortadan kalkar. Çocuklar amaçsız, gergin hareketleri ortadan kaldırmaya başladığında ve pürüzsüz, tutarlı bir performans üretebildiklerinde, motor öğrenme gerçekleşir. Bu, küçük çocuklar için hareket eğitiminde, atlama ve zıplama gibi büyük kas hareketlerinin üzerinde durulmasının nedenidir. Bu nedenle, motor becerileri öğrenen çocukların, doğruluk endişesi duymadan ya da hata yapmaktan korkmadan bunu yapmalarına izin verilmesi gerekmektedir.

Kaynakça:

  1. http://auzefkitap.istanbul.edu.tr/kitap/cocukgelisimilisans_ao/fizikselbuyumevmotorg.pdf
Sohbet Başlat
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?