Bizi Ziyaret Edin
Beylikdüzü
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08:00 - 17:00

Kaba Motor Becerileri Nedir?

Kaba Motor Becerileri
Kaba Motor Becerileri

Büyük kas motor becerileri aynı zamanda kaba hareket becerileri olarak da adlandırılmaktadır. Büyük hareketler öncelikle büyük kaslar veya kas grupları tarafından kontrol edilmektedir. Örneğin büyük bir kas grubu, üst bacakta yer almaktadır. Bu kaslar yürüme, koşma ve atlama gibi bir dizi hareketin üretilmesinde bir bütündür. Bu tür hareketler, öncelikle büyük kas gruplarının bir fonksiyonu olarak, büyük (kaba) hareketler olarak kabul edilmektedir. Kaba motor becerileri, kolları hareket ettirmek ve yürümek gibi büyük kas aktivitelerini içeren becerilerdir. Bu beceriler, ince motor becerilere göre daha erken gelişmektedir. Bebeklik döneminde geliştirilen temel kaba motor beceriler bedenin genel duruş ve yürüyüş kontrolünü içermektedir. Bebeklerin dik bir şekilde yürümesi için, hem bir bacakları üzerinde dengede durabilmeleri, hem de diğeri öne doğru sallanırken ağırlığı bir bacağından diğerine kaydırabilmeleri gerekmektedir. Erken çocukluk döneminde ise, yürüme, koşma, sallanma, dönme, yuvarlanma, zıplama gibi hareketler büyük kas becerilerine örnek verilebilmektedir. Bu bağlamda altı yaşındaki çocuklar gayet becerikli bir şekilde koşar, atlar, zıplar, sıçrar ve tırmanırlar, birçoğu iki tekerlekli bisiklete binebilmektedir. Diğer taraftan bu yaştaki çocuklar henüz bir kurşun kalem ya da boya kalemini kullanma, doğru bir şekilde tutma ya da makasla düzgün bir şekilde kesme becerisine tam olarak sahip değillerdir. Bu tür materyaller kullanırken bütün bedenleri işin içerisine girmekte, yazı yazarken ya da bir şeyi keserken dilleri hareket etmekte, kolun tamamını ve sırtını devreye sokmaktadır.

Erken çocukluk döneminde kaba motor becerileri açısından çocuklar artık sadece dik durmak ve dolaşmak için çaba göstermek zorunda değildir. Çocuklar bacaklarını daha güvenle hareket ettirip kendilerini daha bilinçli hareket ettirdikçe çevrede dolaşmak onlar için daha kolay hâle gelmektedir. Çocuklar, üç yaşındayken, sekme, atlama ve ileri geri koşma gibi basit hareketleri gerçekleştirmekten zevk alırlar. Bir odanın içinde nasıl koşabileceklerini ve bir engelin üzerinden atlayabildiklerini göstermekten gurur duyarlar. Dört yaşındaki çocuklar hâlâ aynı tür aktivitelerden hoşlanırlar, ancak daha karmaşık kaba motor becerilerini gerçekleştirebilecek hale gelirler. Bu dönemde çocuklar merdivenleri tek ayakla çıkabilirken, aynı şekilde tek ayakla aşağı inmede zorlanabilmekte ve her adımda iki ayağı merdivene koymaya devam etmektedirler.

Koşmak okul öncesi çocuk için büyük bir başarıdır ve genellikle beş yaşındaki çocuklar çok koşarlar, birbirleriyle ve ebeveynleriyle yarışmaktan zevk alırlar ayrıca kontrollü bir koşu becerisi beş-altı yaş arasında kazanılmaktadır. Orta ve geç çocukluk yıllarında, motor gelişim çok daha düzgün ve daha koordineli hâle gelir. Çocuklar vücutları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olurlar ve daha uzun süre oturabilirler. Ancak, yaşamları fiziksel aktivite ile doldurulmalıdır. Bu dönemde tenis topuna vurma, ip atlama, denge tahtası üzerinde dengede durma gibi büyük kas becerileri oldukça gelişmiştir.

Kaydıraklar, merdivenler, salıncaklar, denge çubukları, tırmanma yapıları, üç tekerlekli bisikletler ve toplar gibi hareket etkinliği materyalleri, hareket etkinliğinin ilgi çekiciliğini yansıtmakta, çocuklara eğlenme imkânı sunmakta ve kaba motor alanındaki becerilerin geliştirilmesini teşvik etmektedir.

Kaba Motor Becerileri
Kaba Motor Becerileri

Üç yaşındaki çocuklar bu dönemde temel hareketlerde uzmanlaşmak için çaba sarf etmekte atlama, atma ve yakalama gibi belirli motor becerileri gözlemlemekte ve taklit etmeye çalışmaktadır. Bu dönemdeki çocukların birçoğu bir yetişkininin yardım ve denetimine gereksinim duysa da beş yaşında çoğu çocuk oldukça bağımsız bir şekilde hareket edebilmektedir. Dört-beş yaşlarında top atma, tutma, tutunarak sallanma ve benzeri hareketleri düzgün ve ritmik şekilde yapabilir. Çocuklar beş-altı yaşlarına geldiklerinde tehlikeli ve cesaret isteyen hareketleri yaparlar. Örneğin, salıncaklarda, üç yaşındakilerin genellikle itilmeleri gerekir ve bazen korkabilirler, fakat 5 yaşındaki çocuklar, kendi kendilerine sallanma ve daha yüksek bir hızla sallanma için yaratıcı yarışmalar geliştirebilmektedirler. Atlama, tırmanma, kayma, sallanma, takla atma oyunlarında başarılıdırlar. Hareket etkinlikleriyle ilgili deneyim ve uygulama fırsatları okul öncesi dönemdeki çocuklar için büyük motor gelişiminin önemli bir unsurudur.

Top oyunları büyük kas becerilerini desteklemede önemlidir. Toplar, hareket oyunları için tercih edilen nesnelerdir. Sıfır-üç yaş arasındaki çocuklar, gelişigüzel bir şekilde topu atıp, yuvarlayarak oynarken okul öncesi dönemdeki çocuklar oyunlarda kullanılan toplarla daha karmaşık temel becerileri öğrenirler. Üç ve beş yaşları arasında edinilen yakalama becerileri genellikle küçük yaştaki çocukların ayakta durması, kollarını dümdüz uzatması ve birlikte ellerini açması ile başlamaktadır. Bu duruşta çocuklar, yetişkinlerin yeterince yavaş ve nazik bir şekilde atmaya çalıştığı topu, kollarıyla yakalamaya çalışırlar. Uygulama ve deneyim ile küçük çocuklar, bir şeyleri yakalamak için ellerini açmaları ve kollarını bükmeleri gerektiği fikrini edinirler. Topu elleriyle tutmanın deneyimini yaşadıktan sonra, okul öncesi dönemdeki çocuklar top yaklaştıkça kollarını uygun bir şekilde hareket ettirmeyi öğrenirler.

Temel motor becerilerini geliştiremeyen çocuklar için uzun vadeli olumsuz etkiler olabilmektedir. Bu çocuklar, okul yıllarında ve yetişkinliklerinde grup oyunlarına veya sporlara katılım gösterememektedir. Bununla birlikte, motor becerilerin olumlu gelişmesi, oyunlara ve spora katılımın yanı sıra farklı faydalara sahiptir. Motor becerileri geliştirmek, küçük çocukların hareket gereksinimlerini ve isteklerini karşılamakta, egzersizlerin gerçekleştirilmesi kasların gelişmesine yardımcı olmakta, kalbi güçlendirmekte, aerobik kapasiteyi artırmaktadır.

Kaynakça:

  1. http://auzefkitap.istanbul.edu.tr/kitap/cocukgelisimilisans_ao/fizikselbuyumevmotorg.pdf
Sohbet Başlat
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?