Bizi Ziyaret Edin
Beylikdüzü
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma : 08:00 - 17:00

Ergoterapi Nedir? Ergoterapinin Amaçları Nelerdir?

Ergoterapi, okupasyonlar yoluyla sağlığı ve refahı geliştirmekle ilgilenen danışan merkezli bir sağlık mesleğidir. Ergoterapinin birincil amacı, insanların günlük yaşam aktivitelerine katılmalarını sağlamaktır. Ergoterapistler bu sonuca, yapmak istedikleri, ihtiyaç duydukları veya yapmaları beklenen rollere girme yeteneklerini geliştirmek için insanlarla ve topluluklarla birlikte çalışarak veya okupasyonel angajmanlarını daha iyi desteklemek için aktiviteyi veya ortamı değiştirerek ulaşırlar (WFOT 2012).

Ergoterapi, insanları iyileşmeyi kolaylaştırmak ve kendileri için önemli olan faaliyetleri (okupasyon) yapmalarını engelleyen engellerin üstesinden gelmek için güçlendirmek için pratik destek sağlar. Bu destek, insanların hayatın her alanında bağımsızlığını ve memnuniyetini artırır.

Ergoterapide, kişilerin toplumsal katılımını etkileyen fiziksel, duygusal, sosyal ve çevresel faktörler değerlendirilerek bunları ortadan kaldırmak veya azaltmak için gerekli müdahaleler yapılmaktadır (WFOT).

Ergoterapistler, danışanlarına sağlıklı ve tatmin edici bir yaşam sürmek için ihtiyaç duydukları veya yapmak istedikleri faaliyetleri gerçekleştirmelerine yardımcı olarak, her yaştan insanla çalışırlar.

Kısacası; kişi merkezli bir sağlık mesleği olan ergoterapi, kişilerin günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlamaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Ergoterapi Nedir?

Amacımız; danışanlarımızı bize bağımlı değil, en kısa sürede bizden bağımsız kılmaktır.

Sohbet Başlat
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?